Po sjećanjima tada živućih Korčulana, zapisano je da je već 1870. god. postojalo prvo takozvano pučko-privatno zabavište u Korčuli u privatnoj obiteljskoj kući , tada zvano obdanište. Polazile su ga uglavnom djevojčice, gdje su, uz igru, savladavale vještine pletenja i šivanja.
Putujući tako kroz vrijeme, mijenjali su se prostori i pristupi, do 22. veljače 1996. god. kada je osnovan naš Vrtić kao samostalna ustanova.
Zahvaljujući prihvaćenom dokumentu „Koncepcija razvoja predškolskog odgoja i programsko usmjerenje odgoja i obrazovanja predškolske djece” i “Nacionalnom kurikulumu” te stručnjacima na području predškolskog odgoja, seminarima, predavanjima, radionicama, stručnoj literaturi i kvalitetnoj školi, naša praksa je krenula pravim putem. Trudimo se da Vrtić u cjelini, radeći putem projekata, interaktivnim djelovanjem ravnatelja, odgojitelja, roditelja i šire društvene zajednice, bude mjesto sretnog i veselog življenja naše djece.
Naš vrtić ima deset pedagoških jedinica i to: po jedna u Čari, Lumbardi, Pupnatu, Račišću i Žrnovu( petiposatni boravak), te šest u Korčuli (jedna pedagoška jedinica sa šestsatnim boravkom i pet pedagoških jedinica sa cjelodnevnim boravkom).
Planirani kurikulum temelji se na našim opažanjima i praćenju posebnih interesa i razvojnog napretka svakog pojedinog djeteta, a što je vidljivo na prezentaciji naših projekata na stručnim skupovima predškolskog odgoja u Splitu, Dubrovniku i Hvaru i Zagrebu, a koji su objavljeni u mnogim zbornicima i časopisima.
Prateći veoma bogato kulturno i prirodno naslijeđe otoka Korčule, postavili smo kao bitni programski zadatak otvoriti Vrtić prema okruženju i okruženje prema Vrtiću sa svim sadržajima koji će pomoći djeci u stjecanju pozitivne slike o sebi i vlastitog identiteta, te pripadnosti svom prirodnom i kulturnom okruženju.
Tako možemo kazati da se u našem vrtiću stalno nešto događa, “balaju” se STARI BALI, MOREŠKA I LINĐO ( plesove prilagodila Fanica Ivelja), godinama u kontinuitetu, po čemu je naš vrtić prepoznatljiv, nosioci smo gotovo svih zabavnih, ekoloških, rekreativnih, humanitarnih i poučnih aktivnosti u našem gradu, a našu morešku snimale su hrvatska, češka, francuska i engleska televizija.
Sve ovo događa se u okviru redovnog kurikuluma, a zahvaljujući kvalitetnom timskom radu i suradnji s roditeljima, naš vrtić svake godine ide korak dalje u očuvanju kulturne baštine.
Kroz projekt MOREŠKA, STARI BALI I LINĐO uspjeli smo djeci približiti plesove , a što djeca s oduševljenjem prihvaćaju upravo zbog te osnovne dječje potrebe za kretanjem.